Czym różni się rozwód od separacji?

Gdy małżeństwo chce się rozstać często staje przed trudnym wyborem pomiędzy rozwodem a separacją. Czym różnią się te dwie instytucje i jakie niosą za sobą skutki? O tym przeczytasz w moim artykule.

Rozwód

Zacznijmy od bardziej popularnego terminu, jakim jest rozwód. Rozwodu mogą żądać małżonkowie u których nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W praktyce oznacza to, że małżonkowie nie widzą nadziei na powrót do siebie, ani na poprawę relacji.

Skutki rozwodu

Osoby, co do których orzeczono rozwód przestają być małżeństwem. Mogą zatem wstąpić w nowy związek małżeński, a także zmienić nazwiska. Dochodzi między nimi podziału majątku oraz ustalenia kontaktu z dziećmi, jeśli je posiadają.

Separacja

Separacja jest instytucją prawną bardzo przypominającą rozwód. Różni się jednak od niego zasadniczą kwestią. Otóż w przypadku separacji rozkład pożycia musi być jedynie zupełny. Musi istnieć więc szansa nadziei na to, że małżonkowie jeszcze się zejdą. Oczywiście jeśli do tego nie dojdzie to można wobec takiej pary orzec rozwód. Wówczas separacja jest stanem przejściowym i stanowi próbę odbudowania relacji w małżeństwie.

Skutki separacji

W przypadku orzeczonej separacji małżeństwo formalnie dalej istnieje. Oznacza to, że małżonkowie nie mogą wstąpić w nowy związek małżeński, ani powrócić do swoich nazwisk. Poza powyższym, skutki separacji są takie same jak w przypadku rozwodu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Zostaw komentarz